Gdynia – gród z morza oraz marzeń – bywa jednym z najmłodszych jak również najprężniejszych polskich ośrodków miejskich jak również centrum transportu morskiego. Położona w północnej Polsce, w województwie pomorskim oraz nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Gdańskim a także Pojezierzu Wschodniopomorskim. Obok Gdańska jak również Sopot wstępuje w skład Trójmiasta.
Prawa miejskie Gdynia dostała dnia 10 lutego 1926 roku. Głównym przyczynkiem do rozwoju miasta stała się potrzeba budowy poprzez Polskę własnego portu morskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, co w przyszłości miało spowodować do rozwoju takich branż kiedy kontener transport czy transport kontenera. Port ten powstał w celu zapewnienia Polsce dostępu do morskich szlaków jak również bazy dla marynarki wojennej, głównie w stosunku do nieautorytatywnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku.
Błyskawiczny napływ ludności a także bezprecedensowo dynamiczny rozwój portu sprawiły, że w ciągu kilkudziesięciu lat od swych narodzin jako ośrodka miejskiego Gdynia przeistoczyła się w ośrodek zamieszkany przez ponad 127 tys. ludzi (1939) a także największy port handlowy na Bałtyku!
Historycy doszukują się pochodzenia nazwy, podobnie kiedy w wypadku sąsiedniego Gdańska bądź małopolskiego Gdowa, od prasłowiańskiej podstawy *gъd oznaczającej „mokry, wilgotny, bagienny” i równocześnie „zarośnięty”, sugerujące wybitnie wczesne pochodzenie rdzenia, być zdoła jeszcze sprzed rozdzielenia się Słowian na plemiona. Jaki miało to wpływ na transport morski?
Nazwa po raz pierwszy pojawia się w dowodach historycznych w 1253 r. jako Gdina, w 1570 r. Gdigna (gn=ń), z niekiedy już zniemczone Gdingen. Między XIV natomiast XVI wiekiem dołączono niezwykle polularny na Kaszubach sufiks -ino, Gdynino w 1365 r., Gdinino w 1534 r. – być zdoła w związku z wymową kaszubską. Bywa to nazwa topograficzna o budowie Gd-ynia, *gъd + przyrostek archaiczny -ynia w znaczeniu umiejscawiającym miejsce, gdzie ziemia jest mokra, bagienna. Znaczenie lokalizujące przyrostka -ynia przybliżają polskie wyrazy pustynia = „miejsce puste, bezleśne”, świątynia, jaskinia etc. Tematyka ta wbrew pozorom nie jest odległa od naszej specjalizacji: transport kontenera i kontener transport. Łączy nas przecież słabość do morza!
W Gdyni położony bywa 2 pod w stosunku do przeładunków port morski w Polsce. Jego specjalnością są przeładunki drobnicy zjednostkowanej, głównie kontenerów. Mimo tego uchodzi on za najwybitniej wszechstronny z portów na polskim wybrzeżu (obsługuje wszelkie grupy towarowe). Bywa także głównym portem pasażerskim Trójmiasta, zarówno jeżeli chodzi o linie promowe, jak żeglugę wycieczkową. Gdynia jest również głównym portem NATO na południowym Bałtyku.
Gdynię za siedzibę obrało mnóstwo ważnych przedsiębiorstw z branży gospodarki morskiej – stoczni przedsiębiorstw skojarzonych z funkcjonowaniem portu (BCT – Bałtycki Terminal Kontenerowy, Balticon Sp. z o.o., Gdynia Container Terminal S.A., Morski Terminal Masowy Gdynia Sp. z o.o. czy BTDG – Bałtycki Terminal Drobncowy Gdynia Sp. z o.o.), armatorów, agencji żeglugowych, firm brokerskich, transportowych, kontrolnych i spedycyjnych (C. Hartwig Gdynia S.A., Chipolbrok S.A., Helena TS.), i wielu innych.
Gdynia to nie tylko transport morski, posiada wszechstronne nadmorskie tereny spacerowe. Zalicza się do nich Molo Południowe, stanowiące rozciągłością Skweru Kościuszki, gdzie zacumowane są jednostki muzealne – ORP „Błyskawica” jak również żaglowiec „Dar Pomorza”, a także – w sezonie – statki pasażerskie jak również żaglowce w okresie zlotów tych pięknych jednostek. Na Molo Południowym odnajduje się zarówno Akwarium Gdyńskie, zaś do Helu, Jastarni, Gdańska, Sopotu jak również Kaliningradu pływają z niego jednostki białej floty, tzw. Tramwaje wodne ZKM. W gdyńskiej marinie rozkwita życie żeglarskie.
Dokonywane są kursy, możnarównież czarterować jachty. Najciekawsze Trasy spacerowe mieszkańców to Bulwar Nadmorski jak również kilka kilometrów piaszczystych plaż, które rozciągają się do Sopotu i dalej do Gdańska na południu jak również ku Rewie na północy. Panoramę miasta oraz Portu Gdynia w tym terminale proponujące transport kontenera oraz kontener transport wolno podziwiać z Kamiennej Góry, najpiękniejszej willowo-parkowej rejonie Gdyni.
W północnej części grodu – w dzielnicy Babie Doły, ok. 300 metrów od brzegu, są się ruiny 2 niemieckich torpedowni. Gdynia bywa skomunikowana z resztą Trójmiasta – kolejką SKM z Gdyni Głównej jedzie się – do Sopotu 14 minut, natomiast do Gdańska 35 minut. Dysponuje także stale rozbudowywaną sieć trolejbusową, co w skali polskiej może być aktualnie rzadkością. Na granicy z gminą Kosakowo powstaje również lotnisko dla linii pasażerskich, natomiast nie długim czasie miasto zyska nowe połączenie kolejowe dzięki Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.
W Gdyni nad morzem stworzono 4 strzeżone letnie kąpieliska: Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo, Gdynia Orłowo.